Bakonyi sertésborda recept tejföllel, gombával, szalonnával, majoránnával és kakukkfűvel az elkészítés részletes leírásával.
Elkészítése ugyan egy picit pepecselős, de megérni, mert a benne lévő sokféle íz harmóniájának élvezete megéri a fáradságot.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és relatíve gyorsan elkészíteni a bakonyi sertésbordát. Majd megnézzük azt is, az elkészítés során mire érdemes mindenképpen odafigyelni.
Bakonyi sertésborda recept
Eszközök
- nagyobb serpenyő
- konyhai fogó
A recept hozzávalói
- 40-50 dkg karaj
- só
- bors
A bakonyi mártás elkészítéséhez:
- 1 fej vöröshagyma
- 5 dkg füstölt szalonna
- 1 db paradicsom
- 1 db paprika
- 25 dkg gomba
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- víz
- majoránna (ízlés szerint)
- kakukkfű (ízlés szerint)
A tejfölös habaráshoz
- 2 dl tejföl
- 1 evőkanál finomliszt
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A karajt ujjnyi szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk. Mind a két oldalát alaposan besózzuk, beborsozzuk.Amíg a többi összetevőt felaprítjuk, hagyjuk, hogy a só és a bors kicsit átjárja a húst.
- A vöröshagymát megpucoljuk, s apró kockákra vágjuk.
- A szalonnát is apróra felvágjuk.
- Megmossuk a paradicsomot, a paprikát, s apróra felvágjuk azokat is.
- A gombákat is megmossuk, s vékony szeretekre vágjuk.
A karaj elősütése
- A felkockázott szalonnát a serpenyőbe tesszük, s kisütjük a zsírját.A megmaradó pörcöt félretesszük.
- A megsózott és megborsozott hússzeleteket a serpenyőbe tesszük, s 2-3 percig magas hőfokon elősütjük.
- Amikor az egyik oldala megsült, a másik oldalát is megpirítjuk további 2-3 percig.
- Amikor a hús mind a két oldalával végeztünk, egy tányéron félretesszük az elősütött karajszeleteket.
A bakonyi sertésborda pörköltalapja
- A maradék zsíron a felkockázott hagymát megpirítjuk üvegesre.
- Majd hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot és paprikát, s pár percig pároljuk, míg levet ereszt.
- Ezután hozzátesszük a felszeletelt gombát, s folyamatos kevergetés mellett hagyjuk, hogy a gomba is levet eresszen, s összeessen.
- Amikor a gomba is összeset (s a levét is elfőtte), a serpenyőt lehúzzuk a tűzhelyről.Hozzáadjuk a fűszerpaprikát, jól elkeverjük a zöldséges masszában, s hagyjuk, hogy a fűszerpaprika a hőtől kicsit megpiruljon.
- Amikor a fűszerpaprika megpirult, kevés vizet adunk az egészhez,Hozzáadjuk a mártás alapjához a majoránnát és a kakukkfüvet, s jól elkeverjük.
- Ezután visszatesszük a serpenyőbe az elősütött karajszeleteket s a szalonna pörcét.S végül annyi vizet adjunk hozzá, hogy az egészet pont ellepje.
- Fedő alatt 30-40 perc alatt az egészet készre pároljuk közepes lángon, fedő alatt (ha elforrna a víz, azt pótoljuk!).
Tejfölös habarás készítése
- Amikor a hús megpuhult, kivesszük a főzőléből a szeleteket, hogy könnyebb legyen a habarást elkészíteni.
- A lisztet a tejföllel csomómentesen elkeverjük.
- Majd a főzőléből egy merőkanállal hozzáadunk, s jól felkeverjük, hogy egyenletesen folyós legyen.
- Ezután az egészet hozzáöntjük a hagymás-gombás alaphoz, s alaposan összekeverjük vele.
- A hússzeleteket visszatéve pár percig tovább főzzük az egészet, hogy rendesen besűrűsödjön a gombás mártás.
- Az elkészült karajszeleteket tányérra tesszük, mellé tesszük a köretet, s a tetejére merünk a hús zöldséges-tejfölös mártásából.
- A köret lehet rizs, rizibizi, nokedli, főtt krumpli vagy tészta, esetleg tarhonya vagy szalmakrumpli is.
Tippek s tanácsok a bakonyi sertésborda elkészítéséhez
A bakonyi sertésborda elkészítéséhez mindenképpen ép falú serpenyőt használjunk, mert az elején a karajt natúr kell sütni, ami sérült falú serpenyőben könnyen lekap.
Ha túl kevésnek érezzük a zsiradékot, s félünk attól, hogy a hús lekap sütés közben, nyugodtan tehetünk a szalonna kisütésekor hozzá pluszban egy kis kanál sertészsírt.
De a növényi olajokat inkább ne használjuk, mert a növényi olaj mellett a pörcös zsír íze fura lesz.
Ugyan a név azt sugallja, hogy a karaj csontos része is belekerül az ételbe, de a serpenyőt védendő jobb csont nélküli karajt használni.
Attól függően, hogy a szárazabb vagy a zaftosabb húsokat részesítjük előnyben, elkészíthetjük a bakonyi sertésbordát rövid vagy hosszú karajból is (a rövidkaraj a szárazabb).
Ha szeretnénk, hogy a húst rendesen átjárja a só és a bors, érdemes a sütés előtt 6-8 órával hamarabb előkészíteni a húst.
A bakonyi sertésborda ízesítése
Ha szeretjük a csípősebb, erősebb karakterű ételeket, nyugodtan tehetünk a bakonyi sertésborda mártásához is kevés borsot vagy csípős paprikakrémet, fűszerpaprikát.
Tipp: A csípős íz hozzáadásakor inkább kétszer keveset adjunk hozzá, mint egyszerre túl sokat. A sokféle fűszer az erős, csípős íz hatását felerősítheti még kisebb mennyiség hozzáadása esetén is.
Ha viszont nem annyira szeretjük az erős ételeket, lágyíthatjuk a bakonyi sertésborda ízvilágán azzal, hogy akár a hússzeleteket is őrölt fehérborssal vagy tarkaborssal fűszerezzük az elején (feketebors helyett).
A felhasznált gomba lehet csiperke, laskagomba, vargánya vagy bármilyen más ehető gombából. Amiket akár keverhetünk is egymással, ha valami különleges alkalomra készítjük el a bakonyi tokányt.
Fontos: a természetben gyűjtött gombát mindig ellenőriztessünk le gombaszakértővel!
Ha gombakonzervet használunk, a konzerv levét szűrjük le, s a fűszerpaprika hozzáadása után adjuk hozzá az elősütött húsok mellé. Rengeteg ízanyag kerül így bele a végeredménybe, mivel a gomba ízét magába fogja szívni a hús.
Tipp: A habarás elkészítéséhez, ha lisztérzékenyek vagyunk, használhatunk kukoricából vagy krumpliból készült keményítőt is. Avval is könnyedén be fog sűrűsödni a tokány.
Ha kifőtt tésztát szeretnénk köretnek, akkor választhatunk kagylótésztát, szélesmetéltet, fusillit, pennét vagy akár farfallét is.