A rántott csirkemell elkészítésének részletes bemutatása, apró fortélyai, hogy ne legyen se túl vékony a hús, se túl kemény a panírja.
Megmutatva olyan apróságokat is, melyet nagyanyáink még tudta, de mára más a legtöbb helyen kiment a divatból.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen elkészíteni a rántott csirkemellet. Majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Rántott csirkemell recept
Eszközök
- szélesebb pengéjű kés (a hús szeleteléséhez)
- 2 lapostányér
- 1 mélytányér
- nagyobb serpenyő
A recept hozzávalói
- 60 dkg csirkemell filé
- 2-3 db tojás
- 5 dkg finomliszt
- 15 dkg prézli
- só
- bors (elhagyható)
- napraforgóolaj
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A csirkemellet megmossuk, a zsíros részt levágjuk róla.
- A következő lépés a csirkemell szeletelése. Cél, hogy a szelet durván másfél centi vastag legyen.Hosszában vágva 3-4 nagyobb szeletet kaphatunk, de keresztbe vágva akár 7-8 kisebb szelet is kijöhet egy félbevágott csirkemellből.
- Ezután a szeletek mind a két oldalát megsózzuk (megborsozzuk), s hagyjuk picit állni.A só hatására a hús picit nedvesebb lesz, amitől a liszt könnyebben fog megtapadni a húson.
- Az egyik lapos tányérba beletesszük a lisztet, s vékonyan szétterítjük a tányér alján.
- Mellé kerülnek a mélytányérba a leütött tojások, amibe egy-két csipet sót teszünk, és alaposan felverjük. Cél, hogy összetörjük a tojásfehérje szerkezetét, s az egész homogénné váljon.
- A második lapostányérba, a mélytányér másik oldalára a prézli kerül, amit ugyan úgy szétterítünk a tányér alján, mint ahogyan a liszttel tettük.
A csirkemell panírozása
- Minden egyes hússzeletet egyesével beleteszünk lisztbe. Először az egyik oldalára fektetjük, picit megnyomkodva, majd megfordítva a másik oldalát is belenyomkodjuk a lisztbe (hogy rendesen rátapadjon).
- A szeleteket a lisztből kivéve picit megrázzuk, hogy a felesleg lehulljon róla, majd megy a szelet a felvert tojásba.Előbb az egyik oldalával mártjuk bele, majd villával megfordítva a másik oldalát is belemerítjük a tojásba.
- Amikor a tojás a szelet minden részét benedvesítette, megy a prézlibe (zsemlemorzsába). Először az egyik oldalával, majd megfordítás után a másik oldalával is, hogy a prézlivel befedjük a szeleteket teljesen.
- Kisütésig a kipanírozott szeleteket tányérra, vágódeszkára vagy tálcára tehetjük, hogy picit megszikkadjon a panír.
A rántott csirkemell kisütése
- A serpenyőbe ujjnyi vastagon olajat öntünk. S nagy lángon 180 fokra előmelegítjük.Akkor elég meleg az olaj, ha beleszórt apró prézlidarabok sisteregve egyből feljönnek az olaj felszínére.
- Amikor az olaj felforrósodott, a kipanírozott szeleteket egy rétegben elhelyezzük az olajban.
- 5-6 perc alatt forró olajban kisütjük a szeleteket, 2-3 perc után megforgatva azokat, hogy mind a két oldaluk rendesen átsüljön.
- A kisült szeletekről az olajat lecsepegtetjük, majd melegen tálalhatjuk.
Néhány gondolat a rántott csirkemell elkészítéséhez
A rántott csirkemell alapja a jó minőségű hús. Ha van rá lehetőségünk, próbáljunk meg szerezni tanyasi csirkét, vagy legalább is olyat, melyet kukoricán (is) neveltek.
A második fontos kérdés a klopfolás. A receptben nem is szerepelt, mivel a csirkehús annyira laza, hogy a túl nagy erővel odacsapott klopfoló a szeleteket eldeformálhatja.
Ha mindenképpen szeretnénk a klopfolót használni, akkor mindenképp a sima oldalát használjuk, s lehetőleg kisebbeket ütve a húsra.
A következő pont a fűszerezés. Van, ahol csak sózzák, van ahol borssal is megszórják a csirkemell szeleteket a panírozás előtt.
Tipp: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
De az sem ördögtől való, ha a sózás (borsozás) után kevés szerecsendiót is reszelünk a hússzeletekre.
Ha nagyobb szeleteket akarunk vágni a csirkemellből, ahhoz nem árt némi kézügyesség.
- Tegyük rá egy nagyobb a vágódeszkára a félbevágott csirkemellet, s tenyerünket a hús tetejére téve fogjuk azt meg.
- A tenyerünk és a vágódeszka között vízszintesen vágjuk fel a csirkemellet 2-3 párhuzamos vágással 3-4 szeletre.
- Inkább legyen csak 3 vastagabb szeletünk, amit kicsit kiklopfolunk, mint 4 szeletünk, amit saját vércseppjeinkkel ízesítettünk 🙂
Egyébként is érdemesebb kis szeleteket csinálni, mert azokat sokkal könnyebb elhelyezni a serpenyőben a sütés közben.
A rántott csirkemell egyéb tényezői
A ötödik pont a panírozáshoz használt alapanyagok minősége:
- a lisztet, ha régebben vettük vagy használtuk, érdemes átszitálni.
- A tojások is lehetőleg nagyobb méretőek legyenek, az extra sárgás változat különösen jó választás.
- A prézli is inkább a durvább fajtájú legyen (vagy akár házi is)
Természetesen a romlott, dohos, fura szagú csirkecombokat felejtsük el (sajnos a diszkontokban megvehető hús hajlamos a szavatossági időn belül megromlani!).
Egy gyakorlatias tipp: Ha rendszeresen szoktunk panírozott, bundázott ételeket enni, akkor a panírozás végén megmaradt lisztet és prézlit külön-külön egy kis tárolóedénybe félre rakhatjuk a következő alkalomig.
A rántott csirkemellet salátával, főtt rizzsel, rizibizivel, főtt krumplival, petrezselymes krumplival, krumplipürével vagy szalmakrumplival tálalhatjuk.
Egy apró megjegyzés: Ha nagyobb társaságot szeretnénk megvendégelni, többféle hús is kisüthetünk, de egy fontos dologra mindenképpen figyeljünk oda. Ha rántott halat is szeretnénk sütni, azt mindenképp a végére hagyjuk, mert az olaj átveszi a hal ízét, s minden, ami utána benne sül, ugyancsak hal ízű lesz.