Mitől lesz a rántott karaj belül finom és zaftos, kívül pedig ropogós? Miként készítsük elő, hogy panírozzuk be, és süssük ki?
Mennyire legyen vastag a hússzelet? Mennyire klopfoljuk ki őket? Hogyan fűszerezzük be a hússzeleteket? S mire figyeljünk oda panírozásnál? Mi a titka annak, hogy a végeredmény ne legyen papírvékony és kőkemény?
Lépésről lépésre megnézzük, hogyan érdemes elkészíteni a tökéletes rántott karajt. S közben megnézzük azt is, mire érdemes mindenképp odafigyelni, ha finomat szeretnénk enni.
Tökéletes rántott karaj recept
Eszközök
- húsklopfoló
- 2 lapostányér
- 1 mélytányér
- nagyobb serpenyő
A recept hozzávalói
- 50-60 dkg karaj
- 2-3 darab tojás
- 5-10 dkg finomliszt
- 15-20 dkg prézli
- só
- napraforgóolaj (a karaj kisütéséhez)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A karajt megmossuk, a zsíros részeket levágjuk róla, majd (ha nincs felszeletelve) két-két és fél centis szeleteket vágunk húsból. A külső (fehér) hártyáját 3-4 helyen bevágjuk, hogy ne húzza össze a húst a sütés közben.
- Ezután a szeleteket kiklopfoljuk a hús mind akét oldalán, közepes erősségű ütésekkel. Cél, hogy a hússzeletek bő fél centi vastagok legyenek.
- Ezután a szeletek mind a két oldalát megsózzuk, s hagyjuk picit állni, hogy a hús kevés nedvességet eresszen, s a liszt könnyebben tapadjon rá..
- Az egyik lapos tányérba beletesszük a lisztet, s vékonyan szétterítjük a tányér alján.
- Mellé kerülnek a mélytányérba a leütött tojások, amibe egy-két csipet sót teszünk, és alaposan felverjük. Cél, hogy teljesen összetörjük a tojásfehérje szerkezetét, különben nyúlós és ragacsos marad, ami utána egyben fog rátapadni a húsra, s nem lesz egyenletes a panír.
- A második lapostányérba, a mélytányér másik oldalára a prézli kerül, amit ugyan úgy szétterítünk a tányér alján, mint ahogyan a liszttel tettük.
A karaj panírozása
- Minden egyes hússzeletet egyesével beleteszünk lisztbe. Először az egyik oldalára fektetjük, picit megnyomkodva, majd megfordítva a másik oldalát is belenyomkodjuk a lisztbe (hogy rendesen rátapadjon).
- A szeleteket a lisztből kivéve jól megrázzuk, hogy a rá nem tapadt liszt lehulljon róla, majd tegyük a szeleteket bele a felvert tojásba.Előbb az egyik oldalával mártjuk bele, majd villával megfordítva a másik oldalát is belemerítjük a tojásba.
- Amikor a tojás a lisztet mindenhol benedvesítette, emeljük ki a tojásból a szeletet, s hagyjuk a felesleget visszafolyni a mélytányérbaMajd a hússzeleteket a prézlibe (zsemlemorzsába) megforgatjuk. Először az egyik oldalával, majd megfordítás után a másik oldalával is, hogy a prézlivel befedjük a szeleteket teljesen (a prézliben már nem nyomkodjuk meg!).
- Kisütésig a kipanírozott szeleteket tányérra, vágódeszkára vagy tálcára tehetjük, akár 2-3 rétegben is. A sütés megkezdéséig a panír kicsit megszikkad, amitől ropogósabb lesz a kisült panír.
A rántott karaj kisütése
- A serpenyőbe ujjnyi vastagon olajat öntünk. S nagy lángon 180 fokra előmelegítjük.Akkor elég meleg az olaj, ha beleszórt apró prézlidarabok sisteregve egyből feljönnek az olaj felszínére.
- Amikor az olaj felforrósodott, a kipanírozott szeleteket egy rétegben elhelyezzük az olajban.Fontos, hogy az olaj ne hűljön le akkor, amikor a karaj szeleteket beletesszük, mert a panír megszívhatja magát olajjal a lassú sülés közben. Ezért inkább kevesebb szeletet süssünk ki egyszerre, s több részletben végezzük el a kisütést!
- A rántott karaj, ha elegendően forró az olaj, 5-6 perc alatt rendesen átsül. amihez 2-3 perc után érdemes megfordítani a szeleteket az olajban.A panír akkor lesz ropogós, ha sütés közben nem teszünk fedőt az olajra.
- Amikor az olajban a karaj kisült, csepegtessük le, s már tálalhatjuk is.
Tippek és tanácsok a rántott karaj elkészítéséhez!
Az igazán jól sikerült rántott karajhoz minden egyes összetevőre és lépésre érdemes figyelmet fordítani. Kezdve az alapanyagokkal, folytatva a panírozással, s végül a kisütésre is.
Két fontos dolgot még érdemes kiemelni:
Az első fontos pont a jó minőségű és megfelelő vastagságú hússzelet. Érdemes hentesnél megvenni a húst, kérve, hogy a rántott hús elkészítéséhez picikét vastagabb szeleteket vágjanak a karajból.
Az előkészítés során a sertéshúst mindenképpen klopfoljuk ki, kicsit összetörve a húsnak a rostjait, különben a kisült karaj belül szívós és rágós lesz.
A klopfolás után, amikor megsózunk a húst, meg is borsozhatjuk picikét. Sőt, akár kevés szerecsendiót is reszelhetünk a szeletekre (pikánsabb lesz tőle a rántott karaj íze).
Tipp: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett próbáljuk ki az őrölt fehér- vagy tarkaborsot.
A második fontos pont a panírozáshoz használt alapanyagok:
- a lisztet, ha régebben vettük vagy használtuk, érdemes átszitálni.
- A tojások is lehetőleg nagyobb méretűek legyenek, az extra sárgás változat különösen jó választás.
- A prézli inkább a durvább, nagyobb szemű változat legyen (de legjobb a házilag darát).
Természetesen a romlott, dohos, fura szagú alapanyagokat felejtsük el (sajnos a diszkontokban megvehető hús hajlamos a szavatossági időn belül megromlani, különösen a nagyobb mennyiséget tartalmazó „zacskós” kiszerelések!).
A rántott karaj elkészítése
Ha nem szeretjük napraforgó olaj karakteres ízét, nagyobb mennyiségű olvasztott sertészsírban is kisüthetjük a rántott húst.
A másik lehetőség, hogy a napraforgóolajba teszünk 5-10 dekagramm vajat, amitől a zsiradék íze lágyabbá válik.
Amit viszont érdemes elkerülni, az az extraszűz olívaolaj és önmagában az olvasztott vaj. Bennük nincs elegendő omega-9 zsírsav, s épp ezért nem bírják a kisütéshez szükséges magas hőfokot (feketén megégnek a sütés során).
Ami fontos, hogy a sütés során az olajat ne fedjük le, mert akkor a panír nem szárad ki rendesen, nem lesz igazán ropogós.
Sütés után mindig hagyjuk lecsepegni a húst a felesleges zsiradéktól!
Az elkészült rántott karajt salátával, főtt rizzsel, rizibizivel, főtt krumplival, petrezselymes krumplival, krumplipürével vagy szalmakrumplival tálalhatjuk.
De kenyérre vagy zsömle közé téve kiváló szendvics is lehet belőle.
Egy apró megjegyzés: Ha nagyobb társaságot szeretnénk megvendégelni, többféle hús is kisüthetünk, de egy fontos dologra mindenképpen figyeljünk oda. Ha rántott halat is szeretnénk sütni, azt mindenképp a végére hagyjuk, mert az olaj átveszi a hal ízét, s minden, ami utána benne sül, ugyancsak hal ízű lesz.