A rántott csirkeszárny elkészítésének 3 titka, amitől belül porhanyós, kívül pedig ropogós lesz. S hogyan készítsük el a fűszeres csirkeszárnyat?
Miként panírozzuk ki a csirkeszárnyakat? S hogyan süssük ki őket, hogy a belsejük puha és omlós legyen, a külsejük pedig ropogós?
Lépésről lépésre megnézzük, hogyan érdemes elkészíteni a rántott csirkeszárnyat, s közben, illetve utána megnézzük azt, mire érdemes mindenképp odafigyelni.
Rántott csirkeszárny recept
Eszközök
- 2 lapostányér
- 1 mélytányér
- nagyobb serpenyő
A recept hozzávalói
- 8-10 darab csirkeszárny
- só
- 5 dkg finomliszt
- 2-3 darab tojás
- 15 dkg prézli
- napraforgóolaj (repceolaj vagy zsír is lehet)
Az elkészítés lépései (részletesen)
A csirkeszárnyak kipanírozása
- A csirkeszárnyakat alaposan megmossuk, a bőrén megmaradt tollvégeket a bőrből kiszedjük, s a végén lecsepegtetjük, majd alaposan besózzuk.
- Az egyik lapos tányérba beletesszük a lisztet, s vékonyan szétterítjük a tányér alján.
- Mellé kerülnek a mélytányérba a leütött tojások, amibe egy-két csipet sót teszünk, és alaposan felverjük.Cél, hogy összetörjük a tojásfehérje szerkezetét, s az egész homogénné váljon.
- A második lapostányérba, a mélytányér másik oldalára a prézli kerül, amit ugyan úgy szétterítünk a tányér alján, mint ahogyan a liszttel tettük.
- Először a szárnyakat meghempergetjük lisztben, hogy mindenütt érje a liszt.Kicsit megnyomkodva, hogy rendesen rátapadjon mindenhol.
- A darabokat a lisztből kivéve jól megrázzuk, hogy a felesleges liszt lehulljon róla.Majd a szárnyakat beletesszük a felvert tojásba, s abban is jól megforgatjuk, hogy a liszt mindenhol benedvesedjen.
- A panírozás befejezéseként a prézliben (zsemlemorzsában) is megforgatjuk szárny darabokat, hogy a lisztes-tojásos masszát mindenütt befedje rendesen.
- A bepanírozott szárnyakat tányérra vagy vágódeszkára tesszük, s picit hagyjuk állni, hogy a bunda megszikkadjon.
A rántott csirkeszárnyak kisütése
- A serpenyőbe legalább kisujjnyi vastagon olajat öntünk. Közepes lángon felmelegítjük az olajat. A cél az, hogy annyi olaj legyen a serpenyőben, hogy amikor a sütéskor az csirkeszárnyakat beletesszük az olajba, akkor a szárnyak az olajban elmerüljenek.
- Amikor a kezünket az olaj fölé téve már érezzük a meleget, csipetnyi zsemlemorzsát tegyünk bele. Ha elkezd a zsemlemorzsa sülni, akkor már elegendően meleg az olaj, s kerülhetnek bele az első csirkeszárnyak.
- A csirkeszárnyakat 10-12 perc alatt ki lehet sütni, s bőségesen elegendő egyszer megfordítani.Főleg akkor, ha a csirkeszárnyak rendesen elmerülnek az olajban a sütés közben.
- Érdemes a serpenyőt a sütés elején lefedni, mert ennek hatására a csirkeszárny húsa kevésbé fog kiszáradni, s a belső részek hamarabb fognak átforrósodni.
- A kisült csirkeszárnyakról az olajat lecsepegtetjük, majd melegen tálalhatjuk.
Néhány gondolat a rántott csirkeszárny elkészítéséhez
A rántott csirkeszárny alapja a jó minőségű hús. Ha van rá lehetőségünk, próbáljunk meg szerezni tanyasi csirkét, vagy legalább is olyat, melyet kukoricán (is) neveltek.
A második fontos pont a panírozáshoz használt alapanyagok minősége:
- a lisztet, ha régebben vettük vagy használtuk, érdemes átszitálni.
- A tojások is lehetőleg nagyobb méretőek legyenek, az extra sárgás változat különösen jó választás.
- A prézli is inkább a durvább fajtájú legyen (vagy akár házi is)
Természetesen a romlott, dohos, fura szagú csirkeszárnyat felejtsük el (sajnos a diszkontokban megvehető hús hajlamos a szavatossági időn belül megromlani!).
A harmadik pont a fűszerezés. Van, ahol csak sózzák a csirkeszárnyakat a panírozás előtt, míg máshol borssal is megszórják. De sokan szeretik az intenzíven fűszeres, csípős csirkeszárnyakat is (a leírását lásd később)
Egy gyakorlatias tipp: Ha rendszeresen szoktunk panírozott, bundázott ételeket enni, akkor a panírozás végén megmaradt lisztet és prézlit külön-külön egy kis tárolóedénybe félre rakhatjuk a következő alkalomig.
Pár gondolat a csirkeszárny kisütéséhez
Mivel a csirkeszárnyak, illetve a bennük lévő csontok vékonyabbak, mint a csirkecombban, ezért nem igazán kell attól félni, hogy az egyenletesen sütött csirkeszárnyak véresek lennének a csontok mentén.
De ettől függetlenül érdemes alaposan átsütni csirkeszárnyakat, melyek sülési ideje a rántott csirkecomb és a rántott csirkemell közé esik.
Ha nem szeretjük napraforgó olaj karakteres ízét, nagyobb mennyiségű olvasztott sertészsírban vagy repceolajban is kisüthetjük a rántott húst.
A másik lehetőség, hogy a napraforgóolajba teszünk 5-10 dekagramm vajat, amitől a zsiradék íze lágyabbá válik.
Amit viszont érdemes elkerülni, az az extraszűz olívaolaj és önmagában az olvasztott vaj. Bennük nincs elegendő hosszú szénláncú, omega-9 zsírsav, s épp ezért nem bírják a kisütéshez szükséges magas hőfokot (feketén megégnek a sütés során).
Sütés után mindig hagyjuk lecsepegni a csirkeszárnyakat a felesleges zsiradéktól, mert különben azt magába szívja, és nyálkás hatásúvá teszi a panírt!
A rántott csirkeszárnyakat salátával, főtt rizzsel, rizibizivel, főtt krumplival, petrezselymes krumplival, krumplipürével vagy szalmakrumplival tálalhatjuk.
De kenyérrel vagy zsemlével egy túrán is nagyszerű csemege lehet belőle.
Egy apró megjegyzés: Ha nagyobb társaságot szeretnénk megvendégelni, többféle hús is kisüthetünk, de egy fontos dologra mindenképpen figyeljünk oda. Ha rántott halat is szeretnénk sütni, azt mindenképp a végére hagyjuk, mert az olaj átveszi a hal ízét, s minden, ami utána benne sül, ugyancsak hal ízű lesz.
A fűszeres rántott csirkeszárny elkészítése
Sokan szeretik a fűszeres csirkeszárnyakat (hot wings). Természetesen a KFC-s verzió receptje titkos, de ha szeretnénk odahaza egy fűszeres rántott csirkeszárnyat készíteni, íme egy hasznos tipp.
A fűszeres csirkeszárny ízét a lisztbe kevert fűszerektől nyeri el. Érdemes nagyobb adag, csak erre a célra készített fűszerezett lisztet készíteni, s azzal végezni a panírozást.
A felsorolt összetevők, fűszerek száma és mennyisége elsőre ijesztő lehet, de aki szereti a fűszeres ételeket, mivel a lisztből végül nem sok kerül a csirkeszárnyakra, élvezetes csemegét csinálhat magának.
- 250 g finomliszt
- 3 kiskanál só
- 1 evőkanál őrölt feketebors
- 2 evőkanál őrölt fehérbors
- ½ evőkanál kakukkfű
- ½ evőkanál bazsalikom
- ½ evőkanál oregánó
- 5 dkg zeller
- 1 evőkanál mustármag
- 2 evőkanál fokhagymapor
- 5 dkg gyömbér
- 4 evőkanál fűszerpaprika (lehet egy része csípős is)
A zellert és a gyömbért lereszeljük, vagy aprítógépben pépesre vágjuk. A kakukkfüvet, a bazsalikomot, az oregánot és a mustármagot apróra őröljük. (Ha friss bazsalikomot, kakukkfüvet használunk, azt az aprító gépbe tegyük).
Ezután az összes fűszert keverjük alaposan össze, hogy a fűszerek egyenletesen felvegyék a gyömbér, a mustármag és a friss fűszerek nedvességét.
Végül adjuk hozzá a finomlisztet, s alaposan keverjük el az egészet (így nehezebben csomósodik össze a liszt is).