Cordon bleu receptje, apró fogásokkal, és annak titkával, hogy hogyan nem folyik ki a sajt a panír alól a sütés közben.
Egy idehaza is divatos francia eredetű étel, melyet otthon is könnyedén elkészíthetünk. S amihez még hatalmas kézügyesség sem feltétlen kell.
Először megnézzük azt, hogyan lehet könnyedén elkészíteni a cordon bleu. S közben azt is megnézzük, hogy mire érdemes odafigyelni az elkészítés során.
Cordon Bleu receptje
Eszközök
- hústű
- hegyes és éles kés
- 2 lapostányér (a panírozáshoz)
- mélytányér (a panírozáshoz)
- sütőlapát
A recept hozzávalói
- 4 db csirkemellfilé
- só
- őrölt fekete bors
- 15 dkg füstölt sonka
- 10 dkg sajt (gauda, edami)
- finomliszt (a panírozáshoz)
- 3-4 db tojás (a panírozáshoz)
- zsemlemorzsa (a panírozáshoz)
- napraforgóolaj (a kisütéshez)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A cordon bleu-höz a csirkemell filéket megmossuk, mind a két oldalát besózzuk és beborsozzuk.
- Ezután a fél csirkemell vastagabbik végén egy éles és hegyes késsel egy üreget alakítunk ki.
- Ebbe egy szelet sajtot és egy szelet sonkát teszünk egymásba tekerve.
- Ezután a csirkemell végét lezárjuk egy hústűvel.
- Ezután a panírozáshoz az egyik lapos tányérba beletesszük a lisztet, s vékonyan szétterítjük a tányér alján.
- Mellé kerülnek a mélytányérba a leütött tojások, amibe egy-két csipet sót teszünk, és alaposan felverjük.Cél, hogy összetörjük a tojásfehérje szerkezetét, s az egész homogénné váljon.
- A második lapostányérba, a mélytányér másik oldalára a prézli kerül, amit ugyan úgy szétterítünk a tányér alján, mint ahogyan a liszttel tettük.
A töltött csirkemell panírozása
- Minden egyes megtöltött csirkemellet egyesével beleteszünk lisztbe.Először az egyik oldalára fektetjük, picit megnyomkodva, majd megfordítva a másik oldalát is belenyomkodjuk a lisztbe.Cél, hogy a csirkemellet a liszt egyenletesen mindenhol befedje.
- A csirkemelleket a lisztből kivéve picit megrázzuk, hogy a felesleges liszt lehulljon róla.Majd beletesszük őket a felvert tojásba.Cél, hogy a tojás mindenütt megnedvesítse a húsra tapadt lisztet.
- Amikor a tojás a lisztet mindenhol benedvesítette, tegyük át a prézlibe (zsemlemorzsába).Először az egyik oldalával, majd megfordítás után a másik oldalával is, hogy a prézli rátapadjon a húsra mindenütt.
- Kisütésig a bepanírozott töltött csirkemelleket tányérra, vágódeszkára vagy tálcára tehetjük, hogy picit megszikkadjon a panír.
A cordon bleu kisütése
- A legfontosabb, hogy a cordon bleu kisütéséhez sütőlapátot használjunk, mert ha a húsba villát szúrunk, akkor a megolvadt sajt ki fog folyni, s csapnivaló lesz az eredmény!
- A serpenyőbe ujjnyi vastagon olajat öntünk. S közepes lángon, 160 fokra előmelegítjük.Akkor elég meleg az olaj, ha beleszórt apró prézlidarabok sisteregve egyből feljönnek az olaj felszínére.
- Amikor az olaj felforrósodott, a kipanírozott csirkemelleket egy rétegben elhelyezzük az olajban úgy, hogy ne érjenek egymáshoz.
- A kipanírozott csirkemellet 6-8 perc alatt kisütjük, 3-4 perc után megforgatva, hogy mind a két oldala rendesen átsüljön.
- A kisült cordon bleu-ről az olajat lecsepegtetjük, a hústűket óvatosan kiszedjük belőlük, s rizzsel, főtt krumplival vagy krumplipürével tálaljuk.
Tippek és tanácsok a cordon bleu elkészítéséhez
A cordon bleu (ejtsd: kordon blő) egy igazi francia étel. Eredetileg borjúhúsból, minőségi sajtokból és sonkából készült. A neve pedig arra utal, hogy a legkiválóbb szakácsok készítették anno (lásd ennek okát picit később).
A fenti recept ugyan csirkemellből indul ki, pontosan úgy, ahogyan idehaza elterjedt. De az eredeti recept egy fontos összetevője megmaradt. A bunda alatt a húsréteg belül vastag.
A vastag húsréteg az elkészítés legfontosabb kérdése miatt fontos. Hogy hogyan NE folyjon ki a sajt az olajban kisütés közben a bundából. Ezért készítünk a csirkemell húsából egy „zsebet”, mert abból csak egy kis részen tud a sajt kifolyni.
Ha (követve az eredeti receptet) egy hússzeletre ráteszünk egy szelet vékony sonkát és egy vékony szelet sajtot, s azt összegöngyölve megpróbáljuk azt kipanírozni, azzal hatalmas teret adunk annak, hogy a sajt kifolyjon a sütés közben.
Arról nem is beszélve, hogy nagyon könnyen szét is tud esni, mert nincs annyi hústű a legtöbb háztartásban, ami 4-6 darab elkészítéséhez ténylegesen elegendő.
Pont ezért járt hatalmas elismerés annak, aki ezt anno meg tudta jól csinálni. Innen a neve is: cordon bleu annyit tesz franciául, hogy kék szalag. Melyet a kiváló szakácsok elismerésére használnak a francia gasztronómiában.
Egy gondolat: Sokan készítik idehaza a cordon bleu-t olcsó trappistasajttal és gépsonkával. De egy minőségi fetasajttal vagy kéksajttal, illetve pármai sonkával a végeredmény sokkal minőségibb, ízletesebb lesz (igaz drágább is az alapanyag miatt).
Tipp: Ha nem szeretjük az intenzív borsos ízeket, őrölt fekete bors helyet használhatunk őrölt fehér borsot is, melynek lágyabb az ízvilága.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a cordon bleu-t, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.