Egyszerű fasírt recept hagymával, fokhagymával, zsemlével, tojással és majoránnával, az elkészítés részletes leírásával.
Ugyan maga a recept egyszerű, de van pár olyan apró fogás, amire érdemes odafigyelni, hogy a belseje is rendesen átsüljön, s a külseje se égjen meg.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan elkészíteni a fasírtot. Majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Fasírt recept
Eszközök
- nagyobb tál
- Magas falú serpenyő
A recept hozzávalói
- 50 dkg darált hús
- 2 db zsemle
- 2 db tojás
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanál majoránna
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- só (ízlés szerint)
- bors (ízlés szerint)
- 10 dkg zsemlemorzsa (a gombócok külsejéhez)
- napraforgóolaj (a gombócok kisütéséhez)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón, vagy lereszeljük apró lyukú reszelőn.
- A zsemléket vízbe beáztatjuk, majd amikor már alaposan megszívták magukat vízzel, alaposan kinyomkodjuk, s egy tálba tesszük.
- A tálba mellé tesszük a darált húst, a felaprított vöröshagymát, az összezúzott fokhagymákat, a tojást.Sózzuk, borsozzuk, a majoránnát s a fűszerpaprikát hozzáadjuk. Majd az egészet jól összedolgozzuk.
- Az elkészült masszából diónyi, vagy egy kicsit nagyobb golyókat formázunk, s zsemlemorzsában megforgatjuk.
- Közepes lángon olajon kisütjük, majd az olajat lecsepegtetjük róla.
- Főzelékhez (például kelkáposzta-főzelékhez vagy kelbimbó-főzelékhez) szendvicsekhez, esetleg hidegtálakhoz ideális.
Tippek és tanácsok a fasírt elkészítéséhez
Az fasírt ízét nagyban meghatározza az, mennyire zsíros húsból készül hozzá a darált hús. Éppen ezért ha nem szeretjük a túl zsíros ételeket, inkább kevésbé zsíros darált húst használjunk.
A másik meghatározó elem a hagyma. Sokan szeretik az ízét intenzívebben. Ilyen esetben egy kis serpenyőben le is piríthatjuk a hagymát a masszába tétel előtt. Akár az öveges állapoton túl, kicsit barnára is süthetjük a hagymát.
A harmadik meghatározó tényező a fűszerezés. A fenti recept csak pár fűszert használ, de nyugodtan kipróbálhatjuk a fenti receptet más fűszerekkel is.
Az fasírt finom lehet akár petrezselyemmel, kakukkfűvel, esetleg rozmaringgal vagy borsikafűvel fűszerezve is. Fontos, hogy ezen fűszereket mindenképpen őröljük meg, hogy minél egyenletesebben tudjon a masszában szétoszlani.
Ha összehasonlítjuk a fasírt receptjét mondjuk a Stefánia szelet masszájával, látható, hogy arányaiban kevesebb benne a hús. Amennyiben a töményebb, laktatóbb fasírtot szeretjük, a fenti receptet 1 zsemlével készítsük el.
Ha a massza túlságosan hígra (folyósra) sikeredett, mert például a zsemléket nem nyomkodtuk ki rendesen, pár deka zsemlemorzsát hozzátéve lehet a fasírt állagán javítani.
Ha azt érezzük, hogy a massza túl száraz lenne, 1-2 kupica (maximum fél deci) vizet hozzáadva lágyabbá tehető.
Ha nem szeretjük a bors intenzív ízét, kipróbálhatjuk helyette a fehér vagy a tarka bors őrleményét is.
A kisütés során fontos, hogy a fasírt a sütés közben legalább félig az olajban legyen. Az biztosítja azt, hogy az oldala is rendesen megsüljön. Ha kevés az olaj, akkor adjunk hozzá többet, vagy egy hússütő lapjával lapítsuk le a gombócokat.
A kisült fasírtokat melegen bármilyen krumplikörethez vagy főzelékhez hozzátehetjük, de zsömlével vagy kenyérrel nagyszerű reggeli vagy szendvics is lehet belőle.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a fasírtot, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.