Brassói aprópecsenye recept borsóval, sertéscombból, sült krumplival, sóval, borssal, majoránnával és őrölt köménnyel, az elkészítés pontos lépéseivel.
Melyben a hagyományos brassói aprópecsenye ízvilágát a zsenge zöldborsó egészíti ki. Melytől kicsit édeskésebb és könnyebben emészthető ételt kapunk.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan elkészíteni a brassói aprópecsenyét borsóval. Majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Brassói aprópecsenye recept borsóval
Eszközök
- fokhagymanyomó vagy reszelő
- nagyobb lábos
- nagyobb méretű serpenyő
- nagyobb tál
A recept hozzávalói
- 60 dkg krumpli
- 60 dkg sertéscomb
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál zsír
- 1 db TV paprika
- 1 db paradicsom
- 1 kávéskanál őrölt bors
- 1 teáskanál só
- 1 kávéskanál köménymag (őrölt)
- 1 teáskanál petrezselyem (púpozott)
- 1 teáskanál majoránna
- 1 liter víz
- 4-5 dl napraforgóolaj (a krumpli kisütéséhez)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A brassói elkészítését a krumpli meghámozásával kezdjünk, s centis kockákra vágjuk fel.A krumplit a kisütésig vízbe tesszük, hogy ne feketedjen meg.
- A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón, vagy lereszeljük apró lyukú reszelőn.
- A paradicsomot és a paprikát megmossuk, és apró darabokra felaprítjuk.
- A sertéscombot centis kockákra vágjuk fel.
A sertéspörkölt alap elkészítése
- A felaprított hagymát üvegesre pirítjuk az zsíron folyamatos kevergetés közben.
- Amikor már üveges a hagyma, hozzátesszük a megzúzott fokhagymát is, s jól elkeverjük, hogy egy picit az is megpiruljon.
- Ezután hozzáadjuk a felkockázott sertéscombot, s fehéredésig pirítjuk.
- Amikor a hús kifehéredett, a lábost lehúzzuk a tűzről, s hozzáadjuk a megzúzott fokhagymát és a pirospaprikát is.Jól elkeverjük a őket a hússal, hogy egy picit az is megpiruljanak.
- Majd hozzákeverjük a paradicsomot és a paprikát is, hogy picit lehűtse a lábos tartalmát (elkerülendő a paprika megégését).
- Ezek után az egészet megsózzuk, megborsozzuk, petrezselymet, majoránnát és őrölt köménymagot adunk hozzá, s még egyszer az egészet alaposan átkeverjük.
- Végül a pörkölt alapot jó sok vízzel felöntjük, hogy a végén bőséges szaftja legyen a sertéspörköltnek.Bő egy óráig főzzük, időnként ellenőrizve, hogy van-e elég lé a húson.
A krumpli kisütése
- Amikor a pörkölt alap elkezd főni, a krumplin lecseréljük a vizet.
- Majd egy nagy serpenyőben az olajat felmelegítjük 180 fokra.Fontos, hogy az olaj jó forró legyen, mert különben a krumpli nem sül át rendesen, s belül nyers marad.
- Ezután a krumplit kivesszük a vízből, hagyjuk lecsepegni, s a felforrósított olajba tesszük úgy, hogy az olaj a krumplit teljesen befedje.8-10 perc alatt aranybarnára sütjük, párszor átforgatva a krumplit.
- Amikor a krumpli kezd már barnulni, kivesszük az olajból, hagyjuk az olajat lecsepegni róla.Majd egy nagyobb - szalvétával bélelt - tálba tesszük, hogy a felesleges olajat leitassuk.
- Amikor a sertéscomb megpuhult, adjuk hozzá a pörköltalaphoz a zöldborsót. Majd a fedő nélkül tovább főzve a pörköltalapot, hagyjuk, hogy a pörkölt leve besűrűsödjön.
- Amikor a pörkölt szaftja besűrűsödött, elzárjuk a tűzhelyet, s a pörkölthöz hozzákeverjük az elkészült sült krumplit. Az összekeverés után 8-10 percig hagyjuk állni az elkészült brassóit, hogy a sült krumpli beszívja a pörkölt szaftját.
- Káposztával, csalamádéval vagy ecetes uborkával tálaljuk.
Tippek és tanácsok a zöldborsós brassói aprópecsenye elkészítéséhez
A zöldborsós brassói aprópecsenye elkészítése kapcsán érdemes pár dologra odafigyelni.
A zöldborsó belefőzése nem igényel sok időt. Ezért nem érdemes túl korán beletenni a pörkölt alapba.
5-10 perc főzés bőven elegendő mind a mirelit, mind a konzerv zöldborsónak. Ezért kerül bele a pörkölt alapba a legvégén.
Csak akkor kerüljön pár perccel hamarabb a zöldborsó a pörköltalapba, ha nyers zöldborsót főzünk bele, ami nincsen előfőzve, s nem teljesen friss (zsenge).
Ha egyébként szeretjük az édeskés ízeket, a konzerv zöldborsó levét is hozzákeverhetjük a besűrítés előtt a pörkölt alaphoz. A besűrítés során a hús részben magába fogja szívni az édeskés ízeket (mely különösen a csirke brassóit teheti különlegessé).
Illetve, ha van friss petrezselyemzöldünk, akkor azt apróra vágás után két fele oszthatjuk. Az egyik felét belefőzhetjük a pörkölt alapba, míg a másik felével a tálaláskor használhatjuk fel, a tányérokat megszúrva a friss petrezselyemmel.
A sült krumpli előkészítése
A sült krumplihoz a legfontosabb a megfelelő krumpli fajta kiválasztása. Érdemes elsősorban „A” jelű, sütnivaló krumplit választani. A „B” és a „C” jelű krumpli több keményítőt tartalmaz, amitől a kisült krumpli állaga grízes lehet.
A krumpli megpucolásakor mindenképpen vágjuk ki a megzöldült vagy megfeketedett részeket, különben a kisült krumpli keserű lesz.
Ha brassóihoz készítünk sült krumplit, mindenképp kockára vágjuk fel a krumplit. Különben a sült krumplit nehezen lehet majd összekeverni a pörkölttel. A szalmakrumpli hosszabb darabjai könnyedén összetörnek a keverés hatására, s nem lesz a végeredmény igazán vonzó.
Másrészt a brassói ízéhez a sült krumpli zaftos belső ízvilága is hozzátartozik, ami nélkül a végeredmény nem lesz az igazi.
A zöldborsós brassói változatai
Tipp1: A zöldborsós brassói aprópecsenye pörkölt alapját nem csak sertéscombból készíthetjük el, hanem karajból, lapockából vagy akár oldalasból is.
Sőt, a brassói aprópecsenyét csirkemellből is elkészíthetünk. Habár a csirkemellel készített brassóinál a hozzávalók arányait érdemes picit megváltoztatni.
Tipp2: Aki nem szereti a sült hagyma kesernyés ízét, az a zsírhoz kevés vizet adva meg is dinsztelheti a hagymát a pörköltalap elkészítésekor. Ugyan úgy ki fog sülni üvegesre, csak az íze nem lesz annyira intenzív.
A zöldborsós brassóihoz viszont nem igazán passzol az erős sült hagyma íz, ezért ne süssük túl az apróra vágott hagymát.
Tipp3: Ha nem szeretjük a fokhagyma intenzív ízét, használhatunk fokhagymaport vagy őrült fokhagyma granulátumot is a pörköltalap elkészítéséhez.
Amire figyelni érdemes odafigyelni a szárított fokhagyma felhasználásakor, hogy nem szabad megpirítani. Éppen ezért csak a többi fűszerrel együtt adjuk a pörköltalaphoz, közvetlen a vízzel való felöntés előtt.
Viszont a fokhagyma ízét semmiképp se hagyjuk ki a zöldborsós brassóiból sem, mert nélküle a brassói nem lesz igazán brassói.
Tipp4: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, őrölt fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
Viszont a zöldborsó édeskés íze és a túl csípős fűszerek nem igazán passzolnak egymáshoz, hogy ez esetben a hegyes erős paprikát, a csípős paprikakrémet, a chiliport illetve a Cayenne borsot inkább hagyjuk ki az ételből.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a zöldborsós brassói aprópecsenyét, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.